Šrí Nisargadatta Maharadž

sestavil: Václav
použitý zdroj: http://www.advaita.cz/
(tento text byl přidán s laskavým souhlasem autorů stránek)

Šrí Nisargadatta Maharadž (1897 - 1981) byl jeden z velkých duchovních učitelů dvacátého století, který žil a učil v malém najatém bytě v chudinské čtvrti v Bombaji v Indii.

Šrí Nisargadatta Maharadž

Maharadž, realizovaný mistr tantrické linie Nath, měl ženu a čtyři děti. Po mnoho let živil sebe a svou rodinu tím, že prodával levné zboží v malém prodejním stánku na ulici. Jeho život je výmluvný příklad absolutní nedvojnosti Bytí.

Podobně jako u dávných zenových mistrů, je i Nisargadattův styl prudký, provokativní a nesmírně hluboký. Z celého světa k němu přijížděli lidé, se kterými se v podkroví rozděloval o nejvyšší Pravdy nedvojnosti svým unikátním způsobem, z hloubky své vlastní realizace.

Vždy jasný Nisargadatta používá sokratovský dialog, ostrý humor a svůj pronikavý intelekt při prostupování skrze tuto hru vědomí, která vytváří iluzi; to je jeho jediný cíl. Nisargadatta jasně demonstruje, že logika a duchovnost nestojí nutně v protikladu jedno s druhým.

JUDr. Eduard Tomáš:
"Nisargadatta Maharadž? To je přece Šrí Rámana Mahariši z Árunačaly v obecném podání. Nepoznal jsem ryzejší, čistší a lidu přístupnější jógu, než je učení Nisargadattovo. Je důkazem, že nejvyšší moc kosmické Pravdy, může zazářit kdykoliv a kdekoliv na světě, třeba i na tržišti v Bombaji. Jsem šťasten, že jsem se dočkal českého vydání."

Maharadžovo učení

Učení Šrí Nisargadatta Maharadže vyšlo v několika knihách ve formě otázek a odpovědí. Všechny jeho knihy slouží k tomu, aby nám přiblížily Maharadžovu specifickou filosofii. Rozhovory s ním se odehrávaly v malém pokoji v patře, který si Maharadž postavil a kde trávil čas v meditaci. V posledních 40-ti letech svého života učil. Navštívilo ho mnoho lidí, kteří hledali duchovní vedení od Mistra.

V posledních dnech byly jeho promluvy krátké a stručné, neboť jeho tělo trpělo bolestmi, způsobenými rakovinou. Bylo zcela jasné, že i když tělo bylo v bolestech, Maharadž věděl, že není tělo. Jak napsal Jean Dunn: "Byl si vědom toho, že tělo trpí (říkal nám to), přesto jsme nikdy z jeho úst nezaslechli úpění bolestí či skuhrání. Stačilo ho pozorovat, to samotné v nás vzbuzovalo úctu."

Síla jeho poselství zní v rázné poučce: Vzdej se všeho, co jsi se doposud dozvěděl a dočetl a prostě jen Buď. Ty, jako Absolutno, nejsi toto „jáství”, ale v současné době musíš spočívat v „jáství”. Říkal to stále dokola. Právě opakování pouček je významné, neboť jsme vystavěli silnou bariéru okolo svého pseudo ega, abychom ho ochránili. Proto je potřebné neustálé tlučení k rozlomení této bariéry. Opakovaný styl jeho učení je součástí moudrého výkladu a výukové dovednosti.

Ukázka z knihy "Šrí Nisargadatta Maharadž: Vědomí a Absolutno"

30. června 1981

Maharadž: Veškeré poznání je jako syn neplodné ženy. V současné době tu je pouze bytí a fungování. Individualita a osobnost byly hozeny natrvalo přes palubu. Není tu žádná osobnost, tudíž záležitosti jako zrození, život nebo smrt pozbyly na významu.

Zůstává tu pouze vědomí bez jména a formy. Není zde žádná individualita. Forma potřebuje jméno, ale když zde není ani jméno ani forma, zůstává tu vědomí, které tu je pouze do té doby, dokud zde žije tělo. Avšak již to je vědomí neosobní, tedy vědomí bez stopy individuality. Tělo je pak stejně tak zapotřebí jako bylo před svým narozením, a jako bude po své smrti. Jak mě znáte? Víte o mě jen to, co jste získali na základě svých smyslů - znáte mě jako tělo, jméno a formu. Jste schopni mě vidět takového jaký ve skutečnosti jsem? O tom pochybuji.

Závěrečným shrnutím je nyní to, že nezrozené si užívá tento zrozený princip. Tomuto principu, který se narodil, zabralo tolik času, než to pochopil, a to, co tu stále přetrvává, je jen a jen toto Nezrozené Absolutno. Pravému Já zabralo moře času, než pochopil Sebe - Já.

Omotali jsme si kolem krku spoustu konceptů - smrt, pocit „jáství”, atd. Stejně tak koncepty dobra a zla jsou zbytečné. Rozvinuli jsme je, zamotali se do nich, a chytli se do jejich pasti. Jak například aspirant přemýšlí o Sebepoznání? Spočíváte v Já nebo to probíhá tak, že postupně rozvíjíte představu něčeho jiného (objektivního), co považujete za své Já? Tím pádem jste však sevřeni a ztraceni ve svých konceptech.

Vezměte si například, jak pojímáte přátelství. Jak dlouho někoho považujete za svého přítele? Jen potud, dokud je vám nějak užitečný. Svá jednotlivá přátelství byste rádi udrželi na živu do té doby, dokud vám váš přítel bude přinášet užitek. Jaký užitek bych mohl od přítele získat, když já jako individualita nejsem? Má zde potom něco jako užitek smysl? Užitek pro koho? Něco jako přátelství tu pak ztrácí jakýkoliv význam.

Každý, kdo sem přijde, se posadí a poslouchá. Může zde sedět po určitou dobu (přibližně 14 dní), ale poté mu řeknu, aby odešel domů. Proč? Protože nemám v úmyslu či záměru rozvinout s danou osobou nějaké přátelství.

Obvykle to funguje tak, že když se někdo setká s jiným člověkem, chce z toho pro sebe vyvodit nějaký užitek. Když potkáte někoho, a spřátelíte se, pak chcete být jeden druhému prospěšní. Ale já nemám žádné přátele. Dokonce i toto „jáství” nezůstalo mým přítelem.

Nejsem schopen dlouho mluvit, síla ducha tu je, ale hlasivky a tělo jsou zesláblé. Dříve jsem vítal každého, ale nyní už nikoho dál nezvu. Když sem lidé přijdou, sednou si, po nějakou dobu mě poslouchají, a pak jdou domů, po svém. Už nedokážu být natolik pohostinný jako dřív.

Veškeré mé poznání došlo k vyprázdnění, mě je to však jedno.


Zajímavé odkazy:

  1. Knihy v elektronické podobě od Šrí Nisargadatta Maharadže

Vloženo: 26.12.2008

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 5
poslední: 10.04.2014 03:29

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

O nirváně: Nic Tam není - nic Tam nehledej. (František Drtikol)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Smrt vlastní rukou
komentářů: 6, poslední: 13.07.2019
Posedlost duchem
komentářů: 8, poslední: 14.06.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 4, poslední: 22.05.2019
Rozbité zrcadlo = 7 let neštěs..
komentářů: 4, poslední: 30.03.2019

Sdílení duchovních prožitků s ..
komentářů: 18, poslední: 13.07.2019
Reiki škodí
komentářů: 56, poslední: 13.07.2019
Cíl člověka a zbytku živých by..
komentářů: 5, poslední: 19.06.2019
Celoživotní problémy
komentářů: 17, poslední: 14.06.2019
Pokračovatel Květoslava Minaří..
komentářů: 114, poslední: 10.06.2019
Jak se lidem bydlí v duchovním..
komentářů: 15, poslední: 5.06.2019Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0