Střed zvuku (meditační technika)

sestavil: Václav
použitý zdroj: Meditace - první a jediná svoboda (Osho)

Tuto techniku můžete provádět různými způsoby. Zkuste třeba začít tím, že si prostě jen někde sednete. Zvuky jsou přítomny naprosto všude. Může to být na tržišti, může to být v Himaláji - i tam se ozývají zvuky. Tiše seďte a jen vnímejte zvuky - je to velmi zvláštní. Zvuky jsou kolem vás a vy jste střed. Všechny zvuky k vám odněkud přicházejí, přicházejí ze všech stran.

Střed zvuku

Střed zvukuTohle vám nemůže nabídnout zrak, oči. Vidění je lineární. Já vás vidím, a tím je vytvořena přímá čára vedoucí ode mě k vám. Zvuk není lineární, je v kruhu. Všechny zvuky přicházejí v kruzích a vy jste jejich středem. Ať jste kdekoliv, vždycky jste středem zvuku. Pro zvuk jste vždy „Bůh", střed celého vesmíru. Každý zvuk, který k vám přichází, se k vám pohybuje v kruhu.

Tato technika říká, že se máte ponořit do středu zvuku. Tuhle metodu můžete provádět kdekoliv, stačí jen zavřít oči a vnímat, jak je celý vesmír naplněn zvukem. Mějte pocit, že se každý zvuk pohybuje směrem k vám a vy jste jeho středem. Dokonce už jen samotný pocit, že jste středem, vám přinese hluboký klid. Celý vesmír se stane obvodem a vy jste střed a vše se pohybuje směrem k vám.

Když například sedíte u vodopádu, zavřete oči a vnímejte všechny zvuky kolem sebe - jak na vás dopadají, jak ve vás jejich působení ze všech stran vytváří pocit středu. Proč je kladen tak velký důraz na pocit, že jste ve středu? Protože ve středu není žádný zvuk. Střed je bez zvuků a proto můžete slyšet zvuky. Jinak byste je slyšet nemohli. Zvuk nemůže slyšet jiný zvuk. Jste-li bez zvuku, ve středu, pak můžete slyšet zvuky. Střed je naprosto tichý - proto můžete slyšet zvuky, které do vás vstupují, přicházejí k vám, pronikají do vás a obklopují vás.

Střed života

Jakmile dokážete určit, kde je střed, kde je místo, do něhož přicházejí zvuky, náhle se zvuky rozplynou a vy vstoupíte do stavu, v němž žádné zvuky nejsou. Pokud ucítíte střed, v němž je slyšet každý zvuk, dojde k náhlé přeměně uvědomování si. V jednu chvíli uslyšíte, jak je celý svět naplněn zvuky - a v další chvíli se vaše pozornost najednou změní a vy uslyšíte zvuky bez zvuků, střed života. Jakmile to uslyšíte, pak už vás nemohou žádné zvuky rozrušit. Přicházejí k vám, ale nedostanou se až k vám. Přicházejí k vám, vždycky k vám budou přicházet, ale nikdy nedojdou až k vám. Jste v bodě, kam žádný zvuk nemůže vstoupit. A tím bodem jste vy.

Kde je váš střed?

Zkoušejte to na tržišti, tržiště je to nejlepší místo. Je tolik naplněno zvuky - šílenými zvuky. Ale nezačněte o těch zvucích přemýšlet - ten je dobrý, ten je špatný, ten je rušivý a ten je krásný, harmonický. Vůbec je nehodnoťte, nepřemýšlejte o nich. Vy se jen zaměřte na střed. Nepřemýšlejte o každém zvuku, který se k vám blíží zda je dobrý, špatný, nádherný. Vy jen mějte na paměti, že jste střed a všechny zvuky přicházejí k vám - každý zvuk, ať je jakýkoliv.

Zvuky neslyšíte v uších. Nejsou slyšeny v uších, uši je nemohou slyšet. Uši pouze zvuky předávají, přenášejí, a tímto přenosem se odstraní to, co pro vás není potřebné. Uši vybírají, selektují a teprve potom k vám zvuk vstoupí. A tehdy si musíte ujasnit, kde je váš střed. Uši tím středem nejsou. Zvuky slyšíte až kdesi mnohem hlouběji. Uši vám jen posílají vybrané zvuky. Kde jste ale vy? Kde je váš střed? Jestliže se zabýváte zvuky, budete dříve či později velmi překvapeni - protože střed není v hlavě. Střed není v hlavě! Zdá se vám, že je v hlavě, protože jste dosud nikdy neslyšeli zvuky, slyšeli jste jenom slova. Slova mají střed v hlavě, zvuky tam střed nemají. Proto také v Japonsku říkají, že člověk nemyslí hlavou, že myslí břichem - protože mají tak obrovské zkušenosti se zvukem.

Gong

V každém chrámu můžete vidět gong. Je tam umístěn, aby vytvářel zvuk kolem rozjímajících. Člověk medituje a náhle zazní gong nebo se rozezvoní zvon. Mohlo by se zdát, že je to vyrušení, že ty zvuky člověka ruší. Někdo medituje a zvuk zvonu nebo gongu by ho přeci mohl při tom rušit. Ale ono to jenom vypadá jako vyrušení! Každý, kdo do chrámu vstoupí, udeří na gong nebo rozezní zvon. Pro toho, kdo tam medituje, by to mohlo být vyrušení. Ale není, protože ten člověk na zvuk čeká. Každý, kdo vstoupí, mu tak vlastně pomáhá.

Znovu a znovu je rozezníván zvon a meditující člověk vstupuje dál do svého nitra. Pozoruje střed, k němuž je zvuk soustředěn. A pak opět někdo vstoupí do chrámu a znovu se rozezní zvon. A ten zvuk opět zasáhne meditujícího kdesi uvnitř. Kde je to? Zvuk vždycky zasáhne oblast břicha, pupku, nikdy hlavu. Jestliže zasáhne hlavu, pak si můžete být jisti, že to nebyl zvuk, bylo to slovo. A v tu chvíli začnete o zvuku přemýšlet. Pak se jeho čirost ztratí.

Zvuk zvuků

Můžete vytvářet zvuk také jen svými prsty nebo čímkoliv, co účinně uzavře vaše uši. Jen tehdy zvuk slyšíte. Jaký je to zvuk a proč ho slyšíte, když jsou uši zavřené, když jsou uzamčené? Je to stejné jako s negativy fotografií, jsou to negativní zvuky. Oči mohou negativ vidět a uši mohou negativ slyšet. Když tedy uzavřete své uši, uslyšíte negativní svět zvuků. Všechny zvuky ustanou. A najednou uslyšíte nový zvuk. Tenhle zvuk je absencí zvuku. Vytvořila se mezera. Něco tam chybí a vy tu nepřítomnost slyšíte. Tenhle negativní zvuk je znám jako zvuk zvuků - protože to není skutečný zvuk, ale jeho nepřítomnost. Jinak řečeno - je to přirozený zvuk, protože není vůbec ničím vytvářen.

Uvědomění si absence zvuku je velmi zvláštní prožitek. A co vám dává? Ve chvíli, kdy zmizí veškeré zvuky, vrátíte se zpět k sobě samým. Zvuky nás odvádějí, rozptylují; zvuky nás vedou k ostatním lidem. Snažte se to pochopit - zvuky nás spojují s ostatními, prostřednictvím zvuků s nimi komunikujeme. Je-li zvuk povozem, který nás veze k druhým lidem, pak je nepřítomnost zvuku povozem, který vás veze k nám. Se zvuky komunikujete s ostatními, bez zvuků se dostanete do svého vlastního světa, do svého nitra. Proto je tolik technik využívajících absenci zvuku k cestě do hlubin nitra. Buďte naprosto hluší a němí i kdyby to trvalo jen pár okamžiků.

A pak nemůžete jít nikam jinam než dovnitř sebe a najednou zjistíte, že stojíte uvnitř a žádný pohyb už není třeba. Proto patří k mnoha technikám naprosté ticho. V tichu se zbortí všechny mosty, které vedou k ostatním lidem. Jednou možností je vnímat zvuky přicházející do středu, druhou možností je zastavení přílivu všech zvuků a vnímání středu bez zvuku. Oba postupy jsou spojeny v jedné technice, což má svůj zvláštní důvod - můžete totiž volně přecházet od jednoho k druhému. Není tu žádná nutnost volby, není tu žádné „nebo". Dělejte obojí! Proto jsou oba postupy uvedeny v jedné metodě. Nejdřív provádějte několik měsíců ten první, pak se zas na nějakou dobu zaměřte na ten druhý. Budete se cítit skvěle, obživnete a poznáte oba extrémy. A jakmile se dokážete bez problémů přesunovat mezi dvěma extrémy, zůstanete navěky mladí.


Vloženo: 9.10.2007

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 7
poslední: 1.12.2007 20:58

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Čím více člověk mluví, tím více se připoutává k této úrovni pozemské. Čím více člověk myslí, tím více se připoutává k úrovni duševní - myšlenkové. Čím více člověk mlčí, tím více se připoutává k Božství. (František Drtikol)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Kryoterapie - léčba mrazem: ex..
komentářů: 2, poslední: 17.08.2019
Geofyzikální válka
komentářů: 5, poslední: 1.08.2019
Smrt vlastní rukou
komentářů: 6, poslední: 13.07.2019

Takže na Měsíci nikdy nikdo ne..
komentářů: 26, poslední: 3.08.2019
Destilovaná voda - je rozumné ..
komentářů: 45, poslední: 1.08.2019
Petr Chobot - meditační akce
komentářů: 9, poslední: 1.08.2019
mystička Ivana Adamcová
komentářů: 73, poslední: 1.08.2019
Křesťanství v Čechách
komentářů: 13, poslední: 25.07.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 5, poslední: 19.07.2019Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0