Systém Reiki. Vesmírná přirozenost, nebo něco umělého?

sestavil: Václav

Reaguji na spoustu e-mailů, ve kterých jejich pisatelé zajímá jediné: Hledají někoho, kdo je zasvětí do Reiki a nejlépe hned následující víkend, ne moc draze a těší se, až budou moc léčit a zasvěcovat (to není doměnka, píšou to přímo oni).

Proč nás Reiki tak láká?

Systém Reiki. Vesmírná přirozenost, nebo něco umělého?Je to jednoduché. Přecteme si, že je zde možnost mít léčitelské schopnosti, že se dají získat skrze tzv. zasvěcení a že stačí absolvovat setkání s tzv. Reiki mistrem.

Z pohledu člověka, který zasvěcuje, to je také lákávé. Stačí si přečíst jednu nebo dvě duchovní knížky, aby bylo o čem povídat, "nějak" provést zasvěcení a pak poslat lidi domů, ať s tím "nějak" pracují. Po pár týdnech může takový člověk využít toho, že když už má někdo první stupeň, téměř jistě bude chtít druhý, třetí, ...

A nabízí se otázka, je se možné dostat ke stejným zkušenostem i jiným způsobem, než si je koupit u Reiki mistra? Záleží co nás láká. Pokud přirozenost a harmonie, tak zcela jistě ano. Pokud je ale někdo spíše "certifikátový typ", tak bude asi lepší nějaký ten kurz :)

Je Reiki něčím přirozeným?

Křesťané si představují, že je tam někde (nahoře?) Bůh. Rekista naopak věří, že je tam někde (nahoře?) léčivá energie, na kterou se můžeme jaksi napojit (skrze zasvěcení u mistra). Vysledoval jsem, že křesťané moc nemusí Reikisti a Reikisté zase křesťany. Trošku smutné.

Je to ale logické. Každý z nich si tvoří svou realitu o tom, jak to všechno vlastně je, a v jeho představě pak nemusí být místo pro to, jak to vidí někdo druhý. Oba vlastně žijí své uměle vytvořené konstrukce a každý obhajuje to své.

Je tady ale vůbec něco jako Bůh, nebo něco jako léčivá energie? Není tady pouze to, co zde vidíme (domy, stromy, lidé) a to je všechno? To všechno má i své jemnější úrovně, na kterých to spolu může interagovat. Je to všechno jednou a tou samou energií, tedy jednota.

Musí to být vše propojené, protože jinak by se neděly věci, které se dějí. A když je to propojené, tak skrze to může proudit energie a také proudí. A když je to propojené, tak není nic, co by bylo potřeba propojovat, takže nemá smysl mluvit o nějakém propojování, napojování apod.

K čemu je pak ale nějaké zasvěcení? Na určité úrovni jsem se všemi Reiki mistry propojen, tak proč bych k nim měl chodit? Když si na ně vzpomenu, začíná se něco dít, začínáme si vyměňovat energii, až se to ponoří do ticha, ve kterém už nejsem já a mistr, ale všechno je takové, jaké to je, bez nutnosti s tím něco dělat.

Co je z tohoto pohledu zasvěcení? Pouze informace "jsi jen oddělený človek", který potřebuje "oděleného mistra", který tě napojí na "oddělenou léčivou energii" aby jsi mohl léčit jiné "oddělené lidi", případně je jako "oddělený mistr" zasvěcoval do toho, že jsou také "něčím odděleným".

Reiki stupně?

A Reiki stupně? Iluze všech iluzí, upevňování se ve lžích? Druhý nebo pátý, jaký v tom je rozdíl? Stejně si pod tím představí každý něco jiného. Dobrý člověk je dobrým člověkem a hlupák je hlupákem. To nějaké Reiki nezmění.

Základní škola, střední škola, vysoká škola. Co se změní? Člověk se možná něco naučí, ale je jedno, kolik má škol, důležité je, jaký je.

A není to s Reiki podobné? Reiki mistr, nebo človek, který o tom nic neví. Kdo z nich dokáže jinému lépe poradit, aniž by ho současně přivázal ke konkrétnímu systému, technice, k jedné mentální konstrukci, se kterou si pak bude dotyčný hrát po mnoho let (nebo i po zbytek svého života)?

Reiki zasvěcení

Také jsem si přošel několika zasvěceními. Je těžko to nějak posuzovat, protože nevím jaké by to bylo, kdybych si tím neprošel. Pravdou ovšem je, že mnoho z toho, co jsem se naučil, jsem se pak zase složitě odnaučoval. 5 let jsem prosil o Reiki a tím jsem si vytvořil doslova závislost. Pokaždé když bylo něco v nepořádku, obracel jsem se k Reiki. Kdybych se místo toho raději věnoval přímo těm věcem, které byly v nepořádku.

Velmi si vážím mistra, který mě provázel skrze Reiki. Po několika zasvěceních a několika letech jsem mu naznačil, že už se cítím na mistrovské zasvěcení do Reiki. On mi sdělil, že nejlepší Reiki je to, se kterým člověk nepracuje. To odpovídalo přesně tomu, co jsem v sobě už dlouho cítil a on mi to tímto připomenul.

Mohl si mě pozvat, něco dalšího bych se od něj přiučil, on by si řekl o spoustu tisíc korun, já bych mu je rád dal a všichni jsme mohli být spokojeni.

Přesněji řečeno mohla to být pěkná hra na spokojenost. Já bych si začal vesele zasvěcovat a za pár let, nebo pár desítek let bych z toho třeba procitnul a byl zase tam, kde jsem teď. Jen s tím rozdílem, že bych měl možná na krku stovky svých žáků, kteří by chtěli získat to, co by čekali, že u mě získají. Šílená představa.

Reiki jako schopnost umět se vypořádat se změnami?

To už je zajímavější pohled. Všechno se neustále mění a v žádné dva okamžiky to není stejné. Kdo se na to dokáže adaptovat, tomu se žije dobře. Potom ale nemá smysl mluvit o nějakých konkrétních Reiki stupních, to leda v úplných začátcích.

Nepřipadá vám tak někdy Reiki systém? Jako dopředu připravený žebřík, kam člověk prostě jen vyšplá? A z výšin pak na ostatní volá, že nahoře je lépe, že je naučí ("jen" za pár tisíc až desítek tisíc korun) vyšplhat nahoru. Takto jsem šplhal 5 let. Není tam lépe, je to celé naprosto umělé.

A když už Reiki, tak jen pro sebe, a když už na zasvěcení, tak s rozvahou a k někomu, kdo se tomu věnuje už dlouho a je v tom opravdu dobrý. Pak může Reiki systém posloužit jako umělá konstrukce, která může odstranit jiné umělé konstrukce (takže si člověk může občas i polepšit, o kousíček).

Jiný smysl v tom, co se prezentuje jako tzv. systém Reiki nevidím. A to teď nemluvím o učitelích, které jsem v životě potkal. To je trošku jiná věc.

Kdybych chtěl ale někoho nalákat na Reiki, bylo by to jednoduché. Tak jednoduché, až by mi to bylo trapné.


Vloženo: 11.12.2012

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 3
poslední: 2.02.2013 01:28

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Dokud chci důkazy, nejsem ještě spojen s Bohem. Pokorou já sám dávám důkaz. (František Drtikol)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Kryoterapie - léčba mrazem: ex..
komentářů: 2, poslední: 17.08.2019
Geofyzikální válka
komentářů: 5, poslední: 1.08.2019
Smrt vlastní rukou
komentářů: 6, poslední: 13.07.2019

Takže na Měsíci nikdy nikdo ne..
komentářů: 26, poslední: 3.08.2019
Destilovaná voda - je rozumné ..
komentářů: 45, poslední: 1.08.2019
Petr Chobot - meditační akce
komentářů: 9, poslední: 1.08.2019
mystička Ivana Adamcová
komentářů: 73, poslední: 1.08.2019
Křesťanství v Čechách
komentářů: 13, poslední: 25.07.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 5, poslední: 19.07.2019


Anketa

Máte doma televizi?
ano (4944)
->
ne (4293)
->
Celkem hlasovalo: 9239

Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0