Tai-chi (Taiči) - čínské cvičení a bojové umění

Taichi je staré čínské cvičení a bojové umění, které má kořeny v tradicích taostické filozofie. V průběhu téměř dvou tisíciletí různé taostické školy vyvíjely a vylepšovaly zdravotní cvičení jako součást svého duchovního zdokonalování.

Tai-chiSpojení duchovní kultivace s tělesným cvičením, které se našincům může jevit poněkud překvapivě, bylo v Číně tradičně nahlíženo jako propojené.

Za tvůrce sestavy Tai-chi je obecně považován taoistický filosof a světec Chan San Feng, který žil ve 13. století. Hlavní myšlenkou Tai-chi bylo dosáhnout a udržet si zdravý a harmonický stav těla, duše i mysli, v souladu s Tao, které je považováno za zdroj veškeré existence. Tai-chi je založeno na teorii pěti proměn (základní teorie čínské medicíny) a proměn čchi popsané v I‘tingu (Knize Proměn). Čchi se pokládá za životní sílu a tok energie ve všem živém. Pokud je její cirkulace poškozena či zastavena, osoba či zvíře onemocní či dokonce zemře.

Jak funguje Tai-chi?

"Taiči" je energie. Stejně jako moderní fyzika, vychází i tato metoda z předpokladu, že pevná hmota není pravdivý jev. Tyto zdi nejsou skutečné - je to jen čirá energie, ale elektrony se pohybují tak rychle, tak obrovskou rychlostí, že je nemůžete spatřit oddělené. To vytváří pocit pevnosti. A tak je tomu i s vaším tělem. To, k čemu se konečně nyní moderní fyzika dopracovala, to věděl Taoismus už tisíce let - že člověk je energie.

Trénink Tai-chi

Většina stylů Tai-chi, které se dnes cvičí, nejsou spojeny přímo s taoistickým tréninkem, neexistuje žádný historický doklad o tom, jak se cvičení přeneslo mimo klášterní komunitu. Obecně je přijatý názor, že jej širší „veřejnosti“ zprostředkoval Yang Luchan, který se stal hlavním cvičitelem bojových mění armády dynastie Qing. Jednotlivé současné školy Tai-chi se od sebe liší s ohledem na preferenci jedné ze základních možnostech využití Tai-chi: jako umění pěstování zdraví, protože reguluje plynutí čchi a krve v celém organizmu a tím vyvažuje funkce všech vnitřních orgánů, jako bojové umění, které slouží k sebeobraně a spočívá především ve využití vlastní inteligence, zručnosti, ale i síly protivníka a konečně jako umění dynamické meditace, rozšiřující vědomí, sloužící k poznání sebe samého a práce na sobě. Všechny tyto aspekty se ovšem navzájem doplňují a jsou od sebe de facto neoddělitelné.

Tai-chi pomáhá obnovit a udržet přirozené zdraví, protahuje, posiluje a uvolňuje celé tělo, je vhodným nástrojem pro zvládání stresu a je to také jemné pomalé cvičení, které vyhovuje lidem každého věku, včetně seniorů.


Vloženo: 20.03.2007

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 4
poslední: 6.10.2017 15:19

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Moudrý nemyslí. On ví, on má vědomí. (František Drtikol)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Průvodci
komentářů: 3, poslední: 4.06.2018
Indiáni, indiánské kmeny
komentářů: 14, poslední: 7.07.2018
Meditace: Váš vlastní pohřeb
komentářů: 3, poslední: 6.07.2018
Připadáte si jako mystik / mys..
komentářů: 5, poslední: 13.08.2018

Meditační hudba
komentářů: 18, poslední: 19.08.2018
Pokračovatel Květoslava Minaří..
komentářů: 79, poslední: 15.08.2018
mystička Ivana Adamcová
komentářů: 62, poslední: 22.07.2018
Kdy jste naposledy viděli svět..
komentářů: 10, poslední: 20.07.2018
Destilovaná voda - je rozumné ..
komentářů: 38, poslední: 1.06.2018
Jíte maso? Jaké? Jak často?
komentářů: 97, poslední: 26.05.2018Copyright © 2007-2018: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0