Tři králové v Praze aneb překrálováno

"My tři králové jdeme k vám, štěstí zdraví vinšujem vám. Štěstí, zdraví, dlouhá léta, my jsme k vám přišli z daleka..."

Symbolika tří králů

Tři královéPostavy králů mají celou řadu významů. Tři králové např. označují tři období lidského života – jeden je mladý, jeden je zralý muž a jeden je starý. Mladý král je králem budoucnosti (většinou je vyobrazen v zeleném rouchu – zelená je barva naděje), stařec je králem přítomnosti (proto, že jsoucí okamžik brzy přejde do minulosti) a zralý muž je králem minulosti. Zralý muž je vyobrazován tmavou barvou proto, že je pokryt stínem smrti, který leží nad minulostí.

Jména králů mají také svůj význam – Casparus (Kašpar) znamená Strážce pokladu, Melchior (Melichar) označuje Můj král je světlo, Balthasar (Baltazar) značí Ochraňuj můj život.

Tento svátek se symboly jen hemží. Dary, které králové nesou, mají také symbolický význam. Zlato zastupuje pevné skupenství, kadidlo všechno, co je plynného skupenství, a kapaliny zastupuje myrha. Myrhu nese vždy král s tmavou tváří, protože tato mast se používala při pohřbech.

K + M + B +

V některých zdrojích se uvádí, že tato písmena neoznačují jména tří králů, ale znamenají větu Christus mansionem benedicat - Kristus žehnej tomuto domu. Dříve na tento svátek obcházel všechny domy kněz s ministranty, učitelem a žáky. Kněz vykuřoval domy kadidlem, kropil světnice svěcenou vodou, ostatní zpívali.

Po koledě napsal kněz vysvěcenou křídou na dveře nebo na okno velká písmena K + M + B + a příslušný letopočet. Symbol "+" zde není plus, ale jsou to křížky. Ty symbolizují Nejsvětější Trojici, tj. Otce, Syna a Ducha Svatého.

Tři králové v Praze

Historka z dnešního dne: jel jsem ráno do města a v Praze u výstupu z metra ve stanici I. P. Pavlova stálo pár lidí, na hlavě korunky a v ruce nádoby s názvem sbírky.

Mimoto, že je dnes 7. ledna a co si tak pamatuji, tak tři králové chodí 6. ledna, tak tito nezpívali. Vlastně ani moc nemluvili. Tito "brigádníci" jen doslova vybírali peníze. Občas jen někdo prohlásit "přispějte třem králům". Vtipné bylo, že jich vedle sebe stálo 5 :)) A to kdoví, kolik stanic metra takto vypadalo.

Takto si dnešní moderní svět připomíná (nebo spíš využívá) staré tradice. Když jsem se vracel večer domů, "brigádníci" tam ještě stáli, blokovali výstup z metra a lidé je obcházeli... byl na ně smutný pohled...

My tři králové jdeme k vám,...

A ještě jedno zjištění: včera jsem potkal ve městě jiné tři krály, resp. jen dva. :)) Ti zpívali, a moc hezky. Začal jsem si zpívat s nimi a ještě 20 minut jsem si pobrukoval "My tři králové jdeme k vám,..."

Mělo to něco do sebe, pozoruhodný způsob harmonizace :))


Zajímavé odkazy:

  1. Tři králové – co o nich vlastně víme?
  2. Proč se říká Tři králové, když nikde není doloženo...
  3. Duchovní slovo o. Michaela - Tři králové nám ukazují cestu
  4. Tři králové, Epifanie

Vloženo: 7.01.2013

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 3
poslední: 10.01.2013 22:20


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Život je žert. To jsem si vždycky myslel, teď to vím. (John Gay - nápis na jeho náhrobku)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Průvodci
komentářů: 3, poslední: 4.06.2018
Indiáni, indiánské kmeny
komentářů: 14, poslední: 7.07.2018
Meditace: Váš vlastní pohřeb
komentářů: 3, poslední: 6.07.2018
Připadáte si jako mystik / mys..
komentářů: 4, poslední: 6.07.2018

Pokračovatel Květoslava Minaří..
komentářů: 75, poslední: 10.07.2018
mystička Ivana Adamcová
komentářů: 61, poslední: 21.06.2018
Kdy jste naposledy viděli svět..
komentářů: 8, poslední: 14.06.2018
Destilovaná voda - je rozumné ..
komentářů: 38, poslední: 1.06.2018
Jíte maso? Jaké? Jak často?
komentářů: 97, poslední: 26.05.2018
Meditační hudba
komentářů: 17, poslední: 9.05.2018

Svět barevných balónků
komentářů: 1, poslední: 18.07.2018


Copyright © 2007-2018: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0