Tulku lama Lobsang (Tibetská buddhistická psychologie)

sestavil: Václav

Tulku lama Lobsang popisoval na jeho přednášce (květen 2008, Praha) rozdíl mezi "logikou" a "psychologií". Psychologii uváděl jako opak logiky. Logika nás omezuje, psychologie nás činí šťastnými.

V úvodu jeho přednášky nám řekl, že pokud budeme v jeho přednášce hledat logiku, budeme mít lama Lobsanga asi za blázna. Na této stránce stručně uvádím, co nám na přednášce říkal.

Logika a psychologie

Tulku lama LobsangPokud máme problém, chceme ho řešit, v domnění že budeme šťastnější - to je logika. Ale my ten problém vůbec řešit nemusíme a i tak můžeme být ti nejšťastnější - to je psychologie.

Pokud chceme pomoci celému světu, jdeme a pomáháme světu - to je logika. Ve skutečnosti si tím ale jen komplikujeme život. Namísto toho můžeme ale pomáhat jen sobě a tím vlastně pomáháme celému světu - to je psychologie. Pokud ovšem budeme pomáhat sami sobě a myslet si, že tím pomáháme celému světu - je to opět jen logika.

Pokud si například myslíme, že čím více budeme mít peněz, tím budeme šťastnější, je to jen logika. A pokud si myslíme, že čím méně budeme mít peněz, tím budeme šťastnější, je to opět jen logika. Štěstí a peníze, to spolu vůbec nesouvisí. Pokud chceme být šťastní - jsme šťastní, pokud se chceme trápit - trápíme se. A také, když chceme být šťastní, můžeme tak učinit jedině dnes. Celý život trvá jen jeden den. To "dnes" je celý náš život.

Všichni jsme lháři

V další části uvedl, že všichni lžeme. Někdo se snaží být upřímný, něco řekne, ale pak to stejně dopadne všechno jinak. Někomu slíbíme lásku na celý život a po nějaké době mu tvrdíme, že máme někoho jiného a on nám pak tvrdí, že jsme mu předtím lhali. Ale tak to není - my jsme si přece tenkrát opravdu mysleli, že mluvíme pravdu.

Jak řekl lama Lobsang: lepší je rovnou každému hned na začátku říct, že cokoliv řekneme je lež a ať nevěří ničemu z toho co říkáme. Jako příklad uvedl tibetské nauky, kde jsou z 90% jen lži. Sám sebe prohlásil za lháře, je to prý naprosto v pořádku. A proč nám říká všechny ty lži? Protože je chceme slyšet, tak to říká. Podobně je to i s duchovními mistry - kdyby nám říkali pravdu, pomohli by nám tím? Zní to logicky, ale není to psychologie.

Závěrem

Ke konci přednášky řekl důrazným hlasem, že pravda je taková, že celý život je jen velké utrpení.

Po jeho přednášce se nás tam pár lidí shodlo, že lamovi Lobsangovi absolutně nerozumíme. Jen si myslíme, že něco chápeme, ale všechno může být úplně jinak. Tulku lama Lobsang vyrůstal v naprosto odlišném prostředí a uvažuje naprosto jinak, než my. Něco řekne a vůbec nepřemýšlí o významu toho co řekl, prostě to jen řekne. Sám o sobě mluví jako o "lama Lobsangovi" - žádné já jsem, já si myslím apod. Někdo se na něj nějak podívá, ale on nehodnotí jeho výraz, on ani neumí něco, nebo někoho nějak hodnotit.

Byla to zajímavá zkušenost.


Vloženo: 25.05.2008

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 2
poslední: 3.06.2008 21:13

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Věci nejsou takové, jaké se zdají být, nejsou ani jiné. (Buddha Šákjamuni)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Znečištění ovzduší ve městech
komentářů: 3, poslední: 18.02.2019
Cíl člověka a zbytku živých by..
komentářů: 3, poslední: 17.02.2019
Znám ho z minulého života?
komentářů: 4, poslední: 18.02.2019
Duchovno a duchovní
komentářů: 3, poslední: 17.02.2019

Závislosti
komentářů: 25, poslední: 17.02.2019
mystička Ivana Adamcová
komentářů: 70, poslední: 17.02.2019
Překyselení organismu
komentářů: 4, poslední: 12.02.2019
zivotni-energie.cz - vyhlidky
komentářů: 13, poslední: 10.02.2019
Sdílení duchovních prožitků s ..
komentářů: 13, poslední: 10.02.2019
Vlastní duchovní pravdy
komentářů: 13, poslední: 6.02.2019


Anketa

Jakou máte nejraději sprchu?
-> -> -> ->
Celkem hlasovalo: 7570

Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0