Vánoční zvyky – možná by to chtělo změnu

sestavil: Václav

Letos jsem si řekl, že pojmu Vánoce ryze tradičně - způsobem, jaký mi ukázali kdysi dávno mí rodiče a prarodiče. A že to v této formě ukáži naší dvouleté dcerce.

Vánoční stromek

Zašel jsem do obchodu pro stromek. U dcerky jednoznačně nadšení. Od nákupu, přes jeho zdobení, až po hrátky během svátků.

Mé dojmy už trošku jiné. Pěstovat stromky jen kvůli tomu, aby stály pár dní doma (v našem případě 10 dní) a pak je vyhodit. Hmm, divná tradice. Stejně si ale myslím, že příští rok nějaký ten stromek opět bude. Vidím to na menší stromek na balkóně v květináči, který na Vánoce přeneseme na pár dní do bytu.

Tento rok jsem výjimečně koupil čokoládovou vánoční kolekci - v mém dětsví neodmyslitelná součást Vánoc. Malá nám na to chodila, neustále do sebe cpala čokoládu, zmizelo to za 3 dny. Takže takto příští rok určitě ne.


24. prosinec 2015 15:35, Praha:

Vánoční zvyky – možná by to chtělo změnu

Vánoční kapřík

Koupil jsem živého kapra, nechal ho chvíli ve vaně, pak ho usmrtil a naporcoval. U dcerky silný zážitek (živý kapr ve vaně). Zbytek neviděla - řekl jsem ji, že se kapřík vrátil domů. Povídala mi něco o tom, že kapr plave kdesi ve vodičce a já mezitím kapal citrón po kapřích filetách (život je drsný).

Celkově tedy pocity spíše smíšené. Na rybě jsme si ale pochutnali. Kdybych koupil naporcovaného kapra v obchodě, o mnoho bych se ochudil. Zejména o moment, kdy kapr žije a chvíli na to už ne. Chvíli, kdy se člověku mění pod rukama život v něco, co jen čeká na snězení.

Když jsem z vany vytáhl špunt, všiml jsem si, že kapr svým tělem brání vodě, aby odtékala z vany. Odsunul jsem ho na kraj vany, ale kapr okamžitě doplaval do středu a přisál se k místě odtoku. To bylo dost působivé. Napadlo mě, že ví, do čeho jde. Řekl jsem si, že "nevyhnutelné" udělám velice rychle a bez zbytečných emocí. Hodil jsem na něj ještě ve vodě hadr, zabil, vykuchal.

Od chvíle, kdy jsem ho vylovil z vany, až po vykuchání, sebou ani jednou nemrskl (a to ve vaně pěkně dováděl, když jsme si s ním "hráli"). To bylo taky dost zvláštní, skoro jako obřad.

Každopádně co příští rok? Netuším...


  1. KAPROVRAŽDĚNÍ
  2. Kapr ve vaně, to je anachronismus
  3. Zabili jste někdy zvíře?
  4. Vražda v priamom prenose
  5. Kapr není pes
  6. Jak to máte s kaprem?
  7. Smilovat se nad kaprem většinou znamená jeho konec
  8. OPĚT PŘIPOMÍNÁME: ŽIVÉ KAPRY NEVYPOUŠTĚJTE NA SVOBODU
  9. Kdo nehospodaří intenzivně, zanikne, hájí armády kaprů v rybnících rybáři

Dárky pod stromkem

Malé jsme koupili to, o co si napsala Ježíškovi a k tomu něco navíc - pár her na rozvíjení fantazie, atd. Ježíšek ji potěšil, mělo to své kouzlo ...

Po mnoha letech jsem zase zažil onen pocit, že je zde někdo (Ježíšek), kdo nám jen tak přinese dárky. Ne výměnou za peníze, ne protože musí, ale jen tak - protože to tak dělá a chce.. si člověk až říká, jak je vůbec něco takového možné.. :))

Úplně jsem přitom zapomněl na drobnosti typu 20kg krabice, kterou jsem táhl z IKEY (dětská kuchyňka).

Vánoce - svátky pokoje, rodiny a lásky

Přišlo by mi podivné, snažit se o Vánocích uměle „vytvářet“ atmosféru klidu a jakési lásky. Nehledě k tomu, že to s dvouletým dítětem dost dobře ani nejde. Z tohoto pohledu mi Vánoce nepřijdou ničím výjimečným.

Ale ano, dal jsem si přes svátky na 10 dní volno od práce a tak jsem byl s nejbližšími (žena, prcek) o něco více. Říkal jsem si, že trošku „vypnu“. Během Vánoc jsem si ale uvědomil, že dostatečně „vypínám“ i během roku, takže to zase takový efekt nemělo.

Navíc chvílemi už jsme stejně byli jeden z druhého mírně přesyceni = těším se zase do práce. :))

Slavnost Narození Páně

Toto by možná mělo být hned na začátku tohoto článku - Jesličky, narození Ježíška, tzv. křesťanský pohled na Vánoce jako takové, duchovní / hluboký význam Vánoc... no prostě spousta velkých písmen na začátku různých slov..

Ale není...

V mém případě platí výše uvedené. Tedy Vánoce = volno, zdobení stromku, kapr, dárky, návštěva rodiny (v našem případě nic odpočinkového, takže jsme to letos vynechali), odzdobování stromku a na závěr úvahy o tom, jaké ty Vánoce "letos" vlastně byly...

A ještě něco málo k tomu - vzpomínky na dětství a užívání si toho, že si to všechno okolo Vánoc mohu udělat tak nějak po svém. :))


Vloženo: 4.01.2018

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 3
poslední: 18.12.2018 13:53

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Pravda má jednu velkou výhodu: člověk si nemusí pamatovat, co řekl. (Rodin Auguste)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Kryoterapie - léčba mrazem: ex..
komentářů: 3, poslední: 19.08.2019
Geofyzikální válka
komentářů: 5, poslední: 1.08.2019
Smrt vlastní rukou
komentářů: 6, poslední: 13.07.2019

Takže na Měsíci nikdy nikdo ne..
komentářů: 26, poslední: 3.08.2019
Destilovaná voda - je rozumné ..
komentářů: 45, poslední: 1.08.2019
Petr Chobot - meditační akce
komentářů: 9, poslední: 1.08.2019
mystička Ivana Adamcová
komentářů: 73, poslední: 1.08.2019
Křesťanství v Čechách
komentářů: 13, poslední: 25.07.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 5, poslední: 19.07.2019


Anketa

Máte doma televizi?
ano (4945)
->
ne (4294)
->
Celkem hlasovalo: 9241

Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0