Vaše modlitby nikdo neposlouchá

sestavil: Václav
zdroj: Osho - Oranžová kniha, meditační techniky

Bůh je pomúckou k modlitbě. Jakmile se jednou naučíte modlit, zapomeňte na Boha. Modlitba sama postačí. (Osho)

Modlitba

Vaše modlitby nikdo neposloucháVaše modlitba je monolog, modlíte se k prázdnému nebi. Za vaše modlitby vás nikdo neodmění - pamatujte si to. Jestliže skutečně chápete, co je to modlitba, modlitba sama je odměnou. Nikdo jiný vás neodměňuje; odměna není v budoucnu, na onom světě. Ale modlitba je tak krásná věc, kdo by se staral o budoucnost a dělal si starosti s odměnou? Myšlenka na odměnu je chtivost. Modlitba sama o sobě je obřad, přináší takovou radost a extázi, že člověk se modlí jen kvůli tomu. Člověk se nemodlí ze strachu a z chtivosti. Člověk se modlí pro radost. Nestará se ani o to, jestli je nějaký Bůh nebo není. Máte-li radost z tance, neptáte se, jestli je nějaký Bůh nebo není. Máte-li radost z tance, prostě tančíte. Jestli se na váš tanec někdo dívá z nebe nebo ne vás nezajímá. Nestaráte se o to, jestli vás hvězdy, Slunce a Měsíc odmění za váš tanec. Tanec je sám sobě odměnou.

Zpíváte-li rádi, tak zpíváte; nezajímá vás, jestli někdo poslouchá nebo ne. Taková je modlitba. Je to tanec, je to píseň; je to hudba, je to láska. Máte to rádi, a proto to děláte. Modlitba je prostředek i cíl. Cíl a prostředek nejsou oddělené - jen tehdy poznáte, co je to modlitba.

Když říkám modlitba, míním tím otevřenost vůči Bohu. Ne to, že mu chcete něco říct nebo se jej zeptat, ale otevřenost. Když vám chce něco dát, jste připraveni. Hluboké očekávání, ale bez touhy, to je to, co potřebujete. Naléhavé očekávání - jako by se každou chvíli mělo něco stát. Jste vzrušeni možností neznámého, ale nemáte žádnou touhu. Neříkáte, že by se mělo stát to nebo nemělo stát ono. Jakmile jednou něco žádáte, modlitba je znehodnocená. Když nic nežádáte, když jen zůstanete tiší, ale otevření, připravení jít kamkoli, připraveni i zemřít, když jste prostě receptivní, pasivní, všechno vítáte, tehdy se stane modlitba. Modlitba není nic, co můžeme dělat - nemá to nic společného s činností. Není to jednání ani činnost - je to stav mysli.

Chcete-li mluvit, mluvte, ale pamatujte si, že vaše řeč nezmění bytí. Může změnit vás, a to je dobré, ale modlitba nezmění Boží úmysl. Může změnit vás, ale jestli vás nezmění, pak je to podvod. Můžete se modlit léta, ale jestliže vás to nemění, zahod'te to, zbavte se toho, je to nesmysl; nestarejte se o to. Modlitba nezmění Boha. Myslíte si, že když se modlíte, Boží úmysl se změní, bude vám víc nakloněn. Nikdo vás neslyší. Nebesa nemohou slyšet. Nebesa mohou být s vámi, když jste vy s nimi - není žádná jiná cesta, jak se modlit. Také radím lidem, aby se modlili, ale modlitba musí být energetickým děním, nikoli děním mezi věřícím a Bohem.


Vloženo: 28.02.2009

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 13
poslední: 5.01.2010 09:50

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Jedině příroda ví, co chce. (Johan Wolfgang von Goethe)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Koloidní stříbro
komentářů: 0
Podezřelá alternativně medicín..
komentářů: 1, poslední: 25.09.2018

Tělo a duše?
komentářů: 15, poslední: 25.09.2018
NEVÝCHOVA - moderní výchova, n..
komentářů: 7, poslední: 25.09.2018
mystička Ivana Adamcová
komentářů: 66, poslední: 23.09.2018
Pokračovatel Květoslava Minaří..
komentářů: 79, poslední: 20.09.2018
Duchovní, či jinak zajímavé fi..
komentářů: 259, poslední: 14.09.2018
Kamarádství mezi mužem a ženou
komentářů: 4, poslední: 13.09.2018

Svět barevných balónků
komentářů: 5, poslední: 24.09.2018

Anketa

Vracíte se k dětské literatuře?
-> -> ->
Celkem hlasovalo: 7100

Copyright © 2007-2018: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0