Zamyšlení nad významem slova Reiki

sestavil: Václav

Občas někoho potkám a on se mě zeptá „stále se věnuješ Reiki“? Nevím, jak na takovou otázku lidem odpovídat. Vždyť Reiki chápe stejně každý po svém. Co to tedy vlastně znamená, když někomu řeknu, že pracuji s Reiki?

Pokud chcete ušetřit nějaký ten čas, přečtěte si pouze několik posledních vět tohoto článku.

Reiki jako intelektuální znalost

Význam slova ReikiPokud je někdo intelektuálně zdatný, může si s Reiki udělat intelektuální záležitost. Může o Reiki přemýšlet, diskutovat o tom s jinými lidmi, snažit se Reiki naučit z knih, apod.

Nemusí absolvovat ani jedno zasvěcení, ani jedno setkání s Reiki mistrem, a jen na základě toho, co si někde přečetl, má ve všem jasno.

Občas potkávám lidi, kteří mi říkají, že taky pracují s Reiki, a když se jich zeptám, u koho obdrželi Reiki zasvěcení, tak mi řeknou, že si přečetli knížku o Reiki a už se naučili 1, či 2 stupně Reiki.

S tímto typem Reiki nepracuji.

Reiki jako zasvěcovací proces

Velká skupina lidí pracuje s Reiki takovým způsobem, že si myslí, že postačí absolvovat jedno či více Reiki zasvěcení a díky tomu mohou prohlásit, že znají Reiki, umí Reiki, nebo mohou do Reiki zasvěcovat další lidi.

Je to asi nejrozšířenější chápání Reiki. Počet obdržených zasvěcení ovšem neříká vůbec nic o tom, s čím dotyčný člověk ve skutečnosti pracuje.

Navíc, pokud se někdo zasekne v této úrovni, může se stát, že sbírá jedno zasvěcení za druhým, a až získá to poslední Reiki zasvěcení, najde si jiný systém a začne sbírat zasvěcení další.

A je jedno jak se další systémy nazývají. Na tom nezáleží. Různých zasvěcovacích systému je prakticky neomezeně, a pokud někdo sbírá jen tyto formální zasvěcení, je zaseklý stále ve stejné úrovni. Nebo ne?? :)

Reiki jako léčitelská technika

Tento pohled je také hodně rozšířený. Přikládání rukou je už od nepaměti spojováno s možností léčit. Proto, když si člověk různými technikami zvýší své vibrace, zvyšuje automaticky vibrace i všemu okolo. A kdo vibruje ve vyšších vibracích, od toho odpadávají samy od sebe i nejrůznější problémy/nedorozumění. Toto je princip léčení pomocí Reiki.

Člověk se tedy sám zdokonaluje a tak přenáší vyšší a vyšší vibrace, které léčí. Sám jsem si kdysi myslel, že by bylo pěkné se věnovat léčitelsvtí, zvláště když jsem viděl, že to opravdu funguje. Potom jsem si ale uvědomil, že taková pomoc je stejně vždy jen dočasná.

Něco na mě vnitřně křičelo, že s tím mám přestat. Člověk má problémy proto, že je sám tvoří. Dokud nepochopí, čím je tvoří, budou se mu neustále vracet. A není to jedna nebo dvě věci, které by postačilo druhému sdělit. Je to způsob, jakým dotyčný žije celý svůj život.

To neznamená, že je mi jedno, jak se jiní lidé mají. Jen na to už dnes nejdu způsobem, že bych se někoho snažil léčit, protože to není z mého pohledu příliš efektivní.

Reiki jako směs různých technik

Vnější podmínky mohou být různé, ale vnitřně si to může v sobě člověk nastavit jak sám chce. Někdo se snaží pracovat na sobě, někdo medituje, někdo se věnuje především své práci, někdo rád diskutuje, někdo se rád raduje, někdo se snaží být zdravý na 100%, někdo se věnuje umění, sportu apod. Každý z těchto lidí se může dostat k Reiki a tak ho potom také prezentuje.

Reiki mistr své žáky něco naučí, a oni to pak provádí. Tady už se ale dostáváme do situace, kdy se Reiki stává spíše něčím abstraktním - označením konkrétní skupiny technik, které se zdály být někomu prospěšné (např. Reiki mistrovi). A tak to předává dál a říká tomu Reiki.

Můžeme se snažit najít skutečně to původní Reiki, ale i tak se budou jednotlivé "tradiční přístupy" v některých věcech lišit. Bývá to kombinace fyzických, vizualizačních, dechových a meditačních technik, to vše doplňěno různými formálními zasvěceními. Nic z toho ovšem neříká vůbec nic o tom, jakými vibracemi dotyčná osoba (která tvrdí, že pracuje s Reiki / zasvěcuje do Reiki) disponuje, nebo co vlastně znamená, že někdo vibruje ve vysokých vibracích.. i to se liší názor od názoru, v závislosti na tom, kdo se snaží něco podobného popisovat.

Reiki jako forma autority

Autority si vytváříme neustále (nebo ne??). Někdo nás například něčím zaujme, a tak ho začneme uctívat, nebo ho vidíme jako svůj vzor a snažíme se mu přiblížit. Převedeno na Reiki, potkáme např. Reiki mistra a může nás napadnout, že by to bylo skvělé, také se stát Reiki mistrem (vyřešit si své problémy, léčit, zasvěcovat, apod.).

Na jednu stranu je to skvělá věc, protože se díky autoritě můžeme sami někam posunout, na druhou stranu se na autoritě, nebo tom, co naše vysněná autorita říká, můžeme stát tak trošku závislí (někdy hodně zavislí).

Stejně tak si můžeme udělat autoritu i ze samotného Reiki. Jaký to má ale smysl, když se pak člověk při sebemenším problému obrací k nějakému "Reiki", když nezkoumá, proč ten a ten problém má? Není zde pak Reiki jen na překážku? Z určitého pohledu je to jistě možné.

Reiki jako stupeň duchovního poznání

Kdo se věnuje tzv. duchovnímu hledání, ten si může udělat z Reiki cestu k Osvícení. Potom se není čemu divit, když dochází mezi lidmi v souvislosti s prezentováním Reiki občas k nedorozumění, když chápe Reiki každý jinak.

Někteří lidé mi píší, tedy spíše dříve psali, že se chtějí stát Reiki mistry. Když jsem se ale začal ptát na jejich život, tak bylo mnohdy hned jasné, proč je to láká. Motivace jsou různé a je pozoruhodné, jak si je jejich majitelé často neuvědomují (nebo nechtějí uvědomovat??).

Mimochodem k čemu to je vlastně dobré, stát se Reiki mistrem? Pokud chceme být užiteční, žádný titul k tomu nepotřebujeme.

Reiki jako rozvíjení lidskosti

Pokud někdo dokáže žít svůj život způsobem, že si z něj mohou brát jiní lidé příklad, a pokud toto chování směřuje k celkové harmonii mezi lidmi, pracuje dotyčná osoba s opravdu ultra vysokými vibracemi.

Potom to ale přestane být o nějakém Reiki a nějakých vibracích. Takový člověk přestane myslet sám na sebe. Zní to jako hezká teorie, ale v praxi je to obtížnější.

Reiki jako iluze

Reiki je iluze, neboť všechno je iluze. Z tohoto pohledu je jedno, zda někdo pracuje nebo nepracuje s Reiki, zda vyléčil za svůj život jednoho nebo tisíc lidí. Všechno to je stejně jen dočasná záležitost. To platí pro jakoukoliv získanou schopnost a zkušenost, tedy i pro všechno okolo Reiki.

Tento pohled nemá nic společného s intelektuálním prohlášením, že je Reiki jen iluze. Jde spíše o zkušenost, že je všechno pomíjívé. Všechno co jsme se naučili zapomeneme, všechno co jsem získali ztratíme. Žádný stav ani žádná zkušenost nebude trvat věčně a jakákoliv snaha si pro sebe něco udržet je zbytečná a marná.

Není lehké si to v sobě takto uvědomit. Např. pro člověka, který vidí sám sebe jako Reiki mistra a vesele zasvěcuje jiné lidi do Reiki by to mohla být naprostá katastrofa. Tolik let dřiny a nic z toho. Tedy až na těch pár vydělaných zlaťáčků :)) Ty jsou ale také iluzorní.

Ostatní významy slova Reiki

Všechny předchozí body jsem si nevymyslel, ale je to několik pohledů, jak jsem postupně vnímal Reiki já sám.

Slovo Reiki lze tedy chápat různě a každý z nás mu může dát význam další. Popisovat něco jako Reiki pomocí slov je ale nesmysl. To, co jde popsat slovy, je totiž vždy statické (pevně dané). A co je statické, to je vždy omezující.

Na otázku, zda pracuji s Reiki se tedy nedá říct nic jiného, než se druhého zeptat, co vlastně slovem Reiki myslí.


Další informace o Reiki si můžete přečíst na stránkách reiki.zivotni-energie.cz


Vloženo: 3.01.2012

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 2
poslední: 21.09.2014 23:57

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Když si někdo řekne: 'Nyní budu meditovat', tak z takové meditace obyčejně nic není - neříkat si: 'já medituji' nebo 'já budu meditovat' - prostě si k tomu sednout a zapomenout že 'já medituji'. (Evžen Štekl)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Smrt vlastní rukou
komentářů: 6, poslední: 13.07.2019
Posedlost duchem
komentářů: 8, poslední: 14.06.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 5, poslední: 19.07.2019
Rozbité zrcadlo = 7 let neštěs..
komentářů: 4, poslední: 30.03.2019

Sdílení duchovních prožitků s ..
komentářů: 18, poslední: 13.07.2019
Reiki škodí
komentářů: 56, poslední: 13.07.2019
Cíl člověka a zbytku živých by..
komentářů: 5, poslední: 19.06.2019
Celoživotní problémy
komentářů: 17, poslední: 14.06.2019
Pokračovatel Květoslava Minaří..
komentářů: 114, poslední: 10.06.2019
Jak se lidem bydlí v duchovním..
komentářů: 15, poslední: 5.06.2019Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0