Zazen - Pouhé sezení

sestavil: Václav
použitý zdroj: Meditace - první a jediná svoboda (Osho)

Zenoví mistři říkají, že máte prostě jenom sedět a vůbec nic nedělat. Ovšem tou nejobtížnější věcí na světě je pouze sedět a nic nedělat. Ale jakmile pochopíte, jak na to, a budete pár hodin denně po několik měsíců pouze sedět, pomalu, pomaloučku se začnou dít zázraky.

Boj s myslí

Zazen - Pouhé sezeníBudete ospalí, začnou se objevovat sny. Nahromadí se mnoho myšlenek - vaše mysl zplodí spoustu věcí. Mysl bude říkat: "Proč tím ztrácíš čas? Mohl sis místo toho vydělat pár peněz. Nebo jsi mohl aspoň jít do kina, trochu se pobavit nebo jsi mohl odpočívat a popovídat si s přáteli. Mohl ses dívat na televizi nebo poslouchat rádio nebo sis mohl třeba přečíst noviny, které jsi ještě neviděl. Pročpak plýtváš časem?"

Mysl vám bude předkládat tisíce argumentů, ale pokud jí budete jen naslouchat a nedáte se jí otrávit a znejistit.. bude na vás zkoušet všechny možné triky; bude vytvářet představy, sny, obrazy. Bude dělat všechno možné, jen aby vás vytrhla z vašeho klidného sezení.

Ale budete-li v tom pokračovat, jestliže vytrváte, jednoho dne vyjde slunce. Jednoho dne se to stane a vy už nebudete ospalí, mysl se unaví, bude otrávená a upustí od představy, že se dáte chytit do pasti - prostě s vámi skoncuje! A už nebude žádný spánek, žádné představy, žádné myšlení. Vy najednou prostě jenom sedíte a nic neděláte... a všechno je tiché a všechno je klidné a všechno je blažené. Spojili jste se s Bohem, spojili jste se s pravdou.

Pokyny

Můžete sedět kdekoliv, ale neměli byste se přitom dívat na nic, co by vás rušilo. Nic kolem vás by se například nemělo příliš hýbat. To je rušivý vliv. Můžete pozorovat stromy - to není problém, protože stromy se nehýbou a scéna zůstává stejná. Můžete pozorovat oblohu nebo jen tak sedět v koutě a dívat se na zeď.

Další důležitou věcí je, abyste se nedívali na určitou věc - vnímejte jen prázdnotu, protože máte oči, a ty člověka nutí, aby se pořád na něco díval, ale vy se na nic určitého nedívejte. Nezaměřujte na nic pozornost - nesoustřeďte svůj pohled, rozostřete ho. To je velmi uklidňující.

Za třetí uvolněte dýchání. Nesnažte se o to; jen ho uvolněte a všechno se dostaví samo. Přijde to přirozeně a o to víc uklidňující to bude.

A za čtvrté - nechte své tělo zcela v klidu, nehybné, jak je to jen možné. Můžete sedět na polštáři nebo na podložce nebo kdekoliv vám to bude příjemné, ale jakmile se usadíte, zůstaňte nehybní, protože pokud se tělo nehýbe, mysl se automaticky zklidní. V pohybujícím se těle se neustále pohybuje i mysl, protože tělo a mysl patří k sobě. Jsou jeden celek.. je to jedna energie.

Z počátku to bude dost obtížné, ale po několika dnech si to začnete ohromně vychutnávat. S postupem času uvidíte, jak začne mizet jedna vrstva mysli za druhou. A potom se dostaví okamžik, kdy prostě žádná mysl nebude.


Vloženo: 1.08.2007

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 5
poslední: 30.05.2013 14:46

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Jak vzniká vynález? To všichni vědí, že je něco nemožné, a pak se objeví nějaký blázen, který neví, že je to nemožné, a udělá vynález. (Albert Einstein)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Generační rozdíly
komentářů: 0
Wim Hof - dechová technika a o..
komentářů: 8, poslední: 17.12.2018
Celoživotní problémy
komentářů: 4, poslední: 16.12.2018
Fyzický kontakt, aneb jak se s..
komentářů: 16, poslední: 4.12.2018

Drogy jako součást cesty osobn..
komentářů: 7, poslední: 16.12.2018
Duchovní, či jinak zajímavé fi..
komentářů: 264, poslední: 16.12.2018
Petr Chobot - meditační akce
komentářů: 7, poslední: 13.12.2018
Vtipy s tématikou těchto strán..
komentářů: 23, poslední: 10.12.2018
Mají psychopati duši?
komentářů: 10, poslední: 26.11.2018
Reklama za každou cenu?
komentářů: 37, poslední: 23.11.2018


Anketa

Prospívají světu skupinové meditace?
-> -> ->
Celkem hlasovalo: 7360

Copyright © 2007-2018: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0