Život bez televize

sestavil: Václav

Televizi nesleduji již hezkou řadu let (cca 15 let). Na druhou stranu mám počítač, na kterém se dívám na filmy a nejrůznější dokumenty - takže pro mě není používání televize nutností, jako v případě někoho, kdo nemá stejné možnosti jako já.

Anketa: Máte doma televizi?

Televize a média – oblbování lidí?

televizeKamarád mi doporučil, ať se kouknu občas na televizi, že to je sranda (ví, že ji nesleduji). Tak jsem to udělal (české TV kanály). Mimoto jsem se podíval i na pár zpravodajských serverů a občas otevřel nějaké ty noviny.

Co jsem viděl? Negativní a ještě negativnější zprávy, nesmyslně pokroucené informace, uměle navozené podmínky v nejrůznějších oblastech, manipulaci a zastrašování, snahu co nejvíce šokovat diváka (čtenáře), odvádění pozornosti od aktuálních témat (které by bylo vhodné řešit) úplně jinam a bombardování reklamou.

K tomu všemu trošku laciného humoru doplněného prvky, ze kterých má mít divák pocit, že pro sebe něco získal (aby si zapnul televizi další den).

A co dělá televize s lidmi? Někteří lidé v mém okolí, kteří se na televizi pravidelně dívají, se mají alespoň o čem bavit při obědě. Řeší, co se děje na druhé straně zeměkoule, ale občas ani neví, kdo všechno s nimi zrovna sedí u stolu. Jsou dokonce lidé, kteří jsou na televizi doslova závislí. Co se děje, když mě takový člověk navštíví a má se mnou strávit večer? Chvíli se nervózně rozhlíží okolo sebe a když zjistí, že v místnosti není televize, znejistí a po chvíli jde raději někam ven, nebo si lehne a jde spát. Klid, který přichází, když není zahlcován nadměrným množstvím informací, na které je zvyklý, je takovému člověku značně nepříjemný.

Přínos televize není nulový, neboť je záporný

Netvrdím, že se v televizi neobjevují zajímavé pořady (filmy, dokumenty), ale domnívám se, že u lidí, kteří pravidelně sledují televizi, dochází (aniž si to sami uvědomují) k napojování se na úrovně, které jejich duševnímu zdraví ve skutečnosti příliš neprospívají.

Média mohou nakukat lidem v podstatě cokoliv, co se jim zrovna hodí. Mnoho lidí tomu pak naivně věří a berou televizi jako seriózní zdroj informací. Nebo ne? Když se takoví lidé dozví v televizi o krizi, začne pro ně automaticky období krize, když se dozví o snižování platů a zvyšování nezaměstnanosti, řeknou si při pohovoru preventivně o nižší mzdu, když se dozví o plánovaném zdražování, zdraží pro jistotu všechny služby, které sami nabízí. A vůbec si neuvědomují, že to, na co si večer u televize stěžují, druhý den sami tvoří. A protože je takových lidí většina (rád bych se mýlil), vypadá svět tak jak vypadá.

Stručně řečeno, vnímám to tak, že nám mnoho televizních pořadů předloží pouze variantu A a variantu B. Poté někdo jiný v jiném pořadu tvrdí, že zde je i varianta C. Ve skutečnosti je ovšem varianta A nesmyslná, varianta B nepravdivá a varianta C je odvozená pouze z prvních dvou variant. Toto prohlédnout ovšem znamená přistupovat k televizi nezaujatě, což se nemůže podařit nikomu, kdo se na ni pravidelně dívá (televize ovlivňuje jeho názor na televizi).

Život bez televize

A víte co? Mně je v tomto světě moc fajn. Ještě nedávno jsem v tramvajích pozoroval spoustu lidí, kteří mají problémy a jsou nešťastni (bydlím v centru Prahy), nyní však začínám vidět stále dokonalejší svět, ve kterém je všechno naprosto v pořádku. Občas se přistihnu, že začnu analyzovat nesmyslnost systému, ve kterém žijeme a který svým jednáním vytváříme, ale po krátké meditaci vidím, že zde existují i jiné úrovně, jak lze ve světě krásně žít.

A nejkrásnější na tom je to, že potkávám nové a nové - podobně smýšlející lidi (není jich mnoho) se kterými společně vytváříme něco, co se nebojím nazvat skutečným člověčím životem.


Zajímavé odkazy:

  1. Radoshaci blog: život bez televize
  2. Dadajax’s blog: život bez televize
  3. Jak se žilo dříve bez televize?
  4. Diskuze: Život s/bez televize
  5. Diskuze: Dokázali byste žít bez televize?
  6. Život bez techniky?
  7. Úspěšný podnikatel se rozhodl pro život bez peněz a je šťastný

Vloženo: 5.01.2010

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 24
poslední: 1.10.2018 23:21

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

To je právě krásné na duchovní cestě, že duše nesmí jít Tam cestou, kterou vyšlapali jiní. (František Drtikol)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Kryoterapie - léčba mrazem: ex..
komentářů: 3, poslední: 19.08.2019
Geofyzikální válka
komentářů: 5, poslední: 1.08.2019
Smrt vlastní rukou
komentářů: 6, poslední: 13.07.2019

Takže na Měsíci nikdy nikdo ne..
komentářů: 26, poslední: 3.08.2019
Destilovaná voda - je rozumné ..
komentářů: 45, poslední: 1.08.2019
Petr Chobot - meditační akce
komentářů: 9, poslední: 1.08.2019
mystička Ivana Adamcová
komentářů: 73, poslední: 1.08.2019
Křesťanství v Čechách
komentářů: 13, poslední: 25.07.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 5, poslední: 19.07.2019


Anketa

Byl/a jste vždy sexuálně věrný/á své/mu partnerce/partnerovi?
-> ->
Celkem hlasovalo: 7953

Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0